419001-2017 - ResultatSverige-Umeå: Reklam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande grafisk produktion till Region Västerbotten.
Referensnummer: 17027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag inom detta delområde handlar om att utifrån givna kreativa koncept, innehåll och kanalval grafiskt formge och producera original av kommunikationsenheter i alla kanaler, som rapporter, enklare trycksaker, roll-ups, skyltar, powerpoint-presentationer, informationsblad med mera. Uppdragen kan gälla layout, original- och prepressarbete samt bildhantering. Uppdragen kan gälla framtagande av bilder, illustrationer och informationsgrafik för alla kanaler, redigering och omarbetning av befintlig text, språkgranskning och korrekturläsning samt utveckling och implementering av funktioner till befintlig webbplats.
Avtalet beräknas gälla för perioden 1.10.2017 till 30.9.2019 med möjlighet till 2 års förlängning.
Avrop av dessa tjänster omfattade år 2016 knappt tre (3) miljoner SEK.
Frågor som ställs under vecka 27-32 kommer att besvaras tidigast under vecka 33.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen