41901-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Släp- och påhängsvagnar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brotransportpåhängsvagn KB8
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige,SE21 Småland med öarna
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV skall anskaffa sex stycken transport och hanteringssystem till Krigsbro 8 som ingår i Brobandvagn 120. Varje system består av en dragbil och en specialtrailer för transport och hantering av två 14m Kb 8 och en 26m Kb 8 inklusive reservdelar och dokumentation. Denna upphandling avser trailerdelen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34223000 Släp- och påhängsvagnar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 15 000 000 SEK
exkl. moms