See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cirkulationsplats Scheelevägen, anslutning till E22 Ideon
Beskrivning: Beskrivning (Svenska): Utförandeentreprenad för byggnation av ny cirkulationsplats på Scheelevägen i Lund, ny lokalgata (ca 100m) samt anslutningsgata (ca 100m) till av- och påfartsramper för trafikplats E22 norra Ideon. Samtidigt kommer VA-nätet i Scheelevägen att förstärkas, ny VA i anslutningsgatan samt ny fjärrvärmeledning i lokalgatan. Byggnation av angränsande av- och påfartsramper sker genom Trafikverkets entreprenad. Se separat upphandling
Intern identifierare: 24/303
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar