41923-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivning och besiktning av Berg
Referensnummer: UH-2020-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal avser att utföra besiktningar och ge rådgivning för bergarbeten på
De delar som ligger under Stadsbyggnadsnämndens ansvar.
Övriga verksamheter inom Täby kommun och kommunens bolag har rätt men
Inte skyldighet att använda ramavtalet.
Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla vissa större uppdrag genom
Separata avtal.
Uppskattat värde för ramavtalet uppgår till ca 0,5 miljoner kronor per år. Beställaren kan dock inte garantera någon avropsvolym för avtalsperioden utan detta beror på budget, behov av åtgärder i beställarens förvaltad egendom och andra politiska beslut etc. Entreprenörerna åtar sig att utföra arbeten mot det faktiska behov som uppstår. Beställaren har ensam rätt att avgöra omfattning och tidpunkt för avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen