2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stadsbussar till LLT 2027-2028
Beskrivning: Luleå Lokaltrafik AB har ett behov av att köpa in 24 stycken, ca 12 meters fabriksnya stadsbussar (Klass 1) som drivs av diesel/HVO100 med serie- eller parallellhybridfunktion. Leverans ska ske enligt följande: 2027: 15 bussar 2028: 9 bussar Leveransperiod under respektive år är 1 april-31 augusti
Intern identifierare: KLF 2025/506
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34121100 Bussar för kollektivtrafik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Luleå Lokaltrafik AB har ett behov av att köpa in 24 stycken ca 12m fabriksnya stadsbussar (Klass 1) som drivs av diesel/HVO100 med serie- eller parallellhybridfunktion. Bussen ska ha minst 40 fasta sittplatser; till antalet får inte säten i flexutrymmet eller fällsäten räknas. Leverans ska ske enligt följande: 2027: 15 bussar 2028: 9 bussar
Intern identifierare: Stadsbussar till LLT 2027-2028