41925-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av två flerbostadshus inkl. en LSS-enhet, Kumla Kv. Ejdern
Referensnummer: 4022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Kumla Bostäder AB avser med denna upphandling att i tidigt skede utse en lämplig samverkanspartner, med syfte att inom en totalentreprenad i samverkan nyproducera två (2) flerbostadshus inklusive en (1) LSS-enhet inom delar av kvarteret Ejdern i Kumla kommun.
Projektering i Fas 1 och produktion i Fas 2 ska genomföras i samverkan mellan B och TE med ambition om projektering under H1 2023 och produktionsstart under H2 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen