419422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt elektromobilitetslaboratorium, Nykvarn - Utförandeentreprenad
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
För att bidra till omställningen mot en mer hållbar transportsektor och förstärka förutsättningarna för svensk fordonsindustri i att möta det teknikskifte mot elektrifierade fordon som nu sker, planerar RISE att i samverkan med industri och akademi uppföra ett testcenter för elektromobilitet. Detta för att möjliggöra forskning, utveckling och provning inom området för att på så sätt utveckla nästa generations hållbara lösningar för elbilar och andra elfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214610 Byggnation av laboratoriebyggnad, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling syftar till att genom ett hyreskontrakt tillhandahålla en byggnad för SEEL AB:s planerade verksamhet i Nykvarn. Målet är att RISE tillsammans med Kvarnkrysset AB, vilka kommer att fungera som hyresvärd, upphandla en byggentreprenad anpassad för SEEL AB:s planerade verksamhet i Nykvarn.
Byggnaden kommer att omfatta c:a 3 500 m2 LOA, och innehålla såväl tung som komplex utrustning för forskning, utveckling och provning avseende laddnings- och batteriteknik, elmotorer och drivlinor för fordon.