41949-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Chefsutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Chefsutbildning & coaching/handledning/grupputveckling
Referensnummer: TK 21.057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80532000 Chefsutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser chefsutbildning och coaching/handledning/grupputveckling inriktat mot ledarskap. Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden och anbudsgivaren kan fritt lämna anbud på ett eller fler av dessa. Anbudsområdena är:
* Fasta utbildningsprogram
* Ospecificerade utbildningsinsatser
* Handledning, coaching och grupputveckling
För vidare information, se upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79633000 Personalutveckling, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser chefsutbildning och coaching/handledning/grupputveckling inriktat mot chefer och ledare i deras roll som just chefer och ledare. Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden och anbudsgivaren väljer själv vilka anbudsområden denne lämnar anbud på. Anbudsområdena är;1. Chefsutbildning - fasta utbildningsprogramVilka tjänster som efterfrågas inom detta område framgår av kravspecifikation. Kommunen avser teckna avtal med två leverantörer inom detta område. Utbildningar avseende hösten 2022 är redan avropade från befintlig leverantör. Utbildningar på detta anbudsområde kommer därför först att bli aktuella från våren 2023. 2. Chefsutbildning - ospecificerad utbildningar för chefer/ledareVilka tjänster som efterfrågas inom detta område framgår av kravspecifikation. Kommunen avser teckna avtal med tre till fem leverantörer inom detta område. Avrop kommer att göras från avtalsstart om behov finns. 3. Handledning, coaching och grupputvecklingVilka tjänster som efterfrågas inom detta område framgår av kravspecifikation. Kommunen avser teckna avtal med tre till fem leverantörer inom detta område. Avrop kommer att göras från avtalsstart om behov finns.