419560-2019 - ResultatSverige-Skellefteå: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck till fordon & däcktjänster
Referensnummer: UH-2019-82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skellefteå Airport AB, Skellefteå Museum och Västerbottensteatern upphandlar däck till fordon & däcktjänster.
Syftet med denna upphandlingen är att säkerställa kundens behov av däck & däcktjänster under avtalstiden. Variationen över vilka volymer som avropas årligen varierar mycket men uppskattningsvis är det årliga avtalsvärdet cirka 3 000 000 SEK för Skellefteå kommun och 750 000 SEK för Skellefteå kraft.
Notera att ansvarig upphandlare har semester mellan perioden 6.7.2019 till 11.8.2019 och under denna period så kommer inga frågor att besvaras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen