419591-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Tält
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av hangartält
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Hyra
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hyra av tälthangar. Det finns ett behov av ett tälthangar som ska byggas upp och kunna ta 4 plan, ffa JAS 39 gripen under ombyggnationen av ordinarie hangarer som ska påbörjas inom 12 månader. Det är därför viktigt att det finns befintliga produkter hos kommande leverantör för att det finns ingen tid för nyutveckling. Hyresavtalet ska kunna användas under 7 år då det är flera hangarer som ska renoveras.Marknadsundersökning har gjorts och förväntan är 2-3 leverantörer på marknaden som kommer att lämna anbud. Tälten ska finnas tillgängliga till mitten/slutet av augusti. Avtalstid 4-5 år (anpassas efter byggplanen) + option på förlängning av avtalet med 12 månader i taget upp till en total längd av 7 år. Önskad leverans 15/8-2023.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39522530 Tält, 39522530 Tält
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 7 000 000,00 SEK
exkl. moms