41971-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten och byggtjänster
Referensnummer: 2023-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för i huvudsak löpande byggarbeten och byggtjänster inom Övik Energis industriområde, angränsande anläggningar och övriga anläggningar samt fastigheter .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45213251 Byggnation av industrienheter, 45251140 Anläggningsarbeten för värmekraftverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Planerat underhåll på beställarens industribyggnader och fastigheter, akuta underhållsarbeten samt ny-, om- och tillbyggnader för successivt uttag under avtalstiden.