419718-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Verktygsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal verktyg, maskiner och installationsprodukter
Referensnummer: FS 2.1.2-818-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för löpande inköp av verktyg, maskiner, fästdon och tillbehör. Beräknad avtalsstart 2020-11-01. Avtalsperioden är 2 år där universitetet har möjlighet att förlänga avtalet ytterligare 2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42600000 Verktygsmaskiner, 43830000 Maskinverktyg, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44200000 Konstruktionsprodukter, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen