419723-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Fix- och polstjärnan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden kommer att genomföras som totalentreprenad med samverkansavtal, Partnering.
Totalrenovering av 294 lägenheter inklusive trapphus fördelade på 4 stycken punkthus i 8 våningar och 3 stycken lamellhus i 3 våningar. Fristående garagebyggnader med ca 50 platser. Byggnadsår 1958-59. BOA cirka 17 100 m².
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45453100 Renoveringsarbeten, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 44621100 Element, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232452 Dräneringsarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45313100 Hissinstallationer, 45315100 Eltekniska installationer, 45320000 Isoleringsarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45453000 Reparation och renovering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner