419734-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Eskilstuna Kommunfastigheter AB, Kv. Nordstjärnan 13, nybyggnad studentbostäder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser nybyggnad av flerbostadshus med 86 studentbostäder, gemensam tvättstuga, en lokal och tekniska utrymmen.
BTA ca 3 500 m².
Krav på social hänsyn ställs i denna upphandling. Detta innebär att entreprenören ska ta emot en person som praktikant eller lärling inom projektet enligt AFD.346.
Entreprenören ska i anbudet kort beskriva hur arbetet inom social upphandling ska hanteras i projektet.
Objektet är beläget i kvarteret Nordstjärnan 13, Eskilstuna.
Adress: Västra Storgatan 18.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner