419751-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG E-413 Finplanering område A.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar utförande av ledning- och fyllningsarbeten, arbetsgator samt finplanering avseende Hagastadens södra kvarter. Arbetena innefattar bl.a. gator, parkytor, belysningsarbeten inkl. kanalisation, bevattningsanläggning, stödmurar, växtbäddar, planteringsarbeten, provisorier som exempelvis gångbryggor till entréer m.m.
Option:
Entreprenaden omfattar en option avseende markarbeten och uppbyggnad av Norra stations klocktorn.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45112710 Utformning av grönområden, 45233140 Vägarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262620 Stödmurar, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.