41976-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för upprättande av vårdprogram samt antikvarisk kompetens för statliga byggnadsminnen
Referensnummer: 20-03062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för upprättande av Vårdprogram för statliga byggnadsminnen samt mindre omfattande antikvariska förprojekteringar. I upphandlingen efterfrågas resurserna arkitekt, antikvarie samt administrativ antikvarie.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling avser ett ramavtal för upprättande av Vårdprogram av statliga byggnadsminnen samt mindre omfattande antikvariska förprojekteringar. I upphandlingen efterfrågas resurserna arkitekt, antikvarie samt administrativ antikvarie.
Vårdprogrammen kommer att planeras och produceras i nära samarbete med Sjöfartsverkets förvaltare och byggprojektledare, och kommer att vara ett stödverktyg för hantverkare, hyresgäster, förvaltare, tillsynsmyndigheten med flera. I vissa fall kommer arbetet ske i samarbete med andra statliga verk.
Vårdprogrammen ska utredas, sammanställas och skrivas av ett team bestående av en antikvarie och en arkitekt i samarbete med och med stöd av beställare och eventuella andra intressenter. Platsbesök kommer att krävas för att förstå och analysera både platsens värde och skicket på fastighet och byggnader. Arkivsökningar kan behövas och ibland kommer det finnas antikvariska förprojekteringar och närliggande vårdprogram att ta hänsyn till. Dagens skyddsbestämmelser, för varje objekt, varierar i ålder och kvalitet så vårdprogrammen är viktiga för platsernas framtida vård och som beslutsunderlag i viktiga frågor internt och externt. Under arbetet krävs löpande uppföljningsmöten med intressenter och samråd med Riksantikvarieämbetet. Sjöfartsverket har en egen mall för vårdprogram som ska användas och vårdprogrammet anses som en färdig produkt först efter revideringar efter samråd är godkända av Sjöfartsverket.
I uppdrag som avser antikvariska förprojekteringar kommer antikvarien att arbeta enskilt och med inriktning på förestående lagningar och/eller restaureringar och med hänsyn till gällande skyddsbestämmelser. Platsbesök och viss arkivsökning bör förväntas samt visst deltagande i projekterings-, start- och byggmöten.
Beställaren har också behov av antikvariskt administrativt stöd för arbete med bland annat arkivsökningar och inventeringar.