419774-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer som klarar säkerhetskrav för att hantera information av betydelse för Sveriges säkerhet
Referensnummer: Ks26 2020-87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun saknar IT-verktyg för att hantera information med mycket höga säkerhetskrav. Behov finns av sådana verktyg både idag och i framtiden.
• Projekt för att möta behov av datorer och rutiner för att hantera information med betydelse för Sveriges säkerhet i både nivå Hemligt och Begränsat hemligt.
• Linköpings kommuns anställda ska kunna arbeta med säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i datormiljö.
• Teknisk lösning omfattar enskilda datorer och kringutrustning, ej nätverk.
• Teknisk funktion som uppfyller säkerhetskrav i två nivåer inklusive nödvändiga kringfunktioner till exempel för utskrift.
• Teknisk funktion som uppfyller krav på användning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Se upphandlingsdokumenten som kommer i steg 2.