419775-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillbehör för personlig identifiering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter och Tjänster för Identifiering och Behörighet
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30191140 Tillbehör för personlig identifiering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av produkter och tjänster för identifiering och behörighet.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet inbjuder företag (sökande), att lämna anbudsansökan (ansökan) inom ramen för selektivt förfarande i två steg, enligt lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS), i ramavtalsupphandlingen av Produkter och Tjänster för identifiering och behörighet.
Upphandlingen omfattar produkter och tjänster för identifiering och behörighet exempelvis kort av olika slag, e-legitimation och köp av tjänst.
Högsta antalet sökande som inbjuds att komma in med anbud: 8
Högsta antalet ramavtal som kommer tecknas: 7
Ramavtal löper under en period av 36 månader (tre år) från och med att det trätt i kraft.
Förlängning kan uppgå till högst 48 månader (fyra år).
Ramavtalets omsättning uppskattas till 300 MSEK.
Sista dag för ansökan är 7 oktober 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22455000 ID-kort, 22457000 Inträdeskort, 35123400 Passerkort, 66110000 Banktjänster, 79716000 Utfärdande av ID-kort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandlingen omfattar produkter och tjänster för identifiering och behörighet exemeplevis kort av olika slag, andra typer av bärare, e-legitimation, beställningsstation, tillbehör, tjänster kopplade till produtker med eget ägande och köp av tjänst.