419776-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Sportskor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Träningsskor
Referensnummer: FM2020-4488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18820000 Sportskor
II.1.4.
Kort beskrivning
Träningsskor tillhandahålls, per 24 mån, till anställda inom Försvarsmakten som är ålagda att utöva fysisk träning under arbetstid. Med träningsskor avses skor som ska användas för att upprätthålla de fysiska krav som försvarsmaktspersonal har i tjänsten. Träningsskorna ska vara anpassade till den slags träning som bedrivs i verksamheten. Med träningsskor avses skor för löpning eller inomhusträning. Försvarsmaktens verksamhet är spridd över en stor geografisk yta, från Kiruna i norr till Malmö i söder, och behovet av en rikstäckande distribution är därför stort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Träningsskor tillhandahålls, per 24 mån, till anställda inom försvarsmakten som är ålagda att utöva fysisk träning under arbetstid. Med träningsskor avses skor som ska användas för att upprätthålla de fysiska krav som försvarsmaktspersonal har i tjänsten. Träningsskorna ska vara anpassade till den slags träning som bedrivs i verksamheten. Med träningsskor avses skor för löpning eller inomhusträning. Försvarsmaktens verksamhet är spridd över en stor geografisk yta, från Kiruna i norr till Malmö i söder, och behovet av en rikstäckande distribution är därför stort