41984-2024 - Resultat
Sverige – Uthyrning av lastbilar med förare – Transporttjänster med lastbil Mjölby kommun
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransporttjänster med lastbil Mjölby kommun
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Mjölby kommuns behov av att hyra lastbilstransporter med förare. Transporttjänsterna behövs vid anläggningsarbeten så som gatuarbeten, ledningsarbeten, mindre schaktarbeten samt planerade anläggnings- och service arbeten som genomförs i kommunens egen regi. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal, med viss koncentration till centralorten Mjölby. Avrop sker succesivt vartefter behov uppstår. Beställaren avgör vilka lastbilar som avropas utifrån förutsättningarna för varje enskilt uppdrag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90539:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare