419920-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NYNÄSHAMN: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling snö- och halkbekämpning
Referensnummer: 19/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren emotser anbud för snö- och halkbekämpning i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar. Snö- och halkbekämpningsentreprenaden är uppdelad i tre (3) anbudsområden med separata kontrakt.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
Entreprenaderna avser perioden 2019-11-01 till 2021-09-30 (23 månader) med möjlighet till därefter följande två förlängningsperioder om tolv (12) månader i taget till som längst 2023-09-30
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Omr 1: Sorunda & Stora Vika
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Snö- och halkbekämpning för omr 1 Sorunda och Stora Vika
Omr 2: Ösmo
Del nr: 2
Snö- och halkbekämpning för omr 2 Ösmo
Omr 3: Nynäshamn
Del nr: 3
Snö- och halkbekämpning för omr 3 Nynäshamn