419943-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätbaserade köp och transport av livsmedel för Hemtjänsten
Referensnummer: KK20/514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att åstadkomma en lösning för insatsen inköp av dagligvaror via e-handel till de som fått beviljat insatsen inköp som bistånd.
Nyköpings kommun vill med denna upphandling omfördela tid och resurser för att frigöra dessa till omvårdnadsarbete.
Målgruppen är personer (hemtjänstkunder) som av olika anledningar inte själva kan handla och/eller transportera hem sina dagligvaror. Upphandlingen avser varuplock och transport via webbshop för inköp av dagligvaror. Kommunen betalar plock och transport. Kostnaden för varorna betalas av hemtjänstkunden. Det är endast webbeställning som avses. Kommunen kommer att tillhandahålla elektroniska paddor som personalen har med sig när de bistår hemtjänstkunden med beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det är cirka 540 personer per månad som får bistånd i form av insatsen inköp av dagligvaror. Normen är inköp en gång per vecka, vilket innebär att det är cirka 540 personer som får handla en gång per vecka. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden då antalet beviljade bistånd ständigt ändras.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Avtalstiden är två år med möjlighet till förlängning/förlängningar på upp till två år. Avtalet kommer inte innebära några utfästelser om avrop av viss volym under avtalstiden då avrop görs utifrån kommunens/hemtjänstkundernas behov.