See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för trombektomi- och trombolysbeslut
Beskrivning: Norra sjukvårdsregionen består av Regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland-Härjedalen med ett sammanlagt invånarantal på drygt 900 000. Numer finns evidens för att det bör erbjudas botande behandling till patienter med ischemisk stroke och ocklusion i hjärnans större kärl även i sent tidsfönster samt vid oklar insjuknandetid, en förutsättning för detta är att räddningsbar hjärnvävnad kan påvisas via neuroradiologisk undersökning. För att selektera dessa patienter finns det ett behov i Norra sjukvårdsregionen av en gemensam automatiserad lösning för analys av akuta ischemiska förändringar, DT-angiografi och DT-perfusionsundersökningar från sjukhusen i regionen. Trombektomier utförs i nuläget endast vid NUS men åtgärden kan komma att expandera till andra sjukhus i framtiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33151000 Apparatur och utrustning för radioterapi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86137:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara