Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeskläder
Referensnummer: SVN2019-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av yrkeskläder för exempelvis, men inte uteslutande, byggnadsarbetare, fastighetsskötare, verkstadspersonal, vaktmästare, anläggningsarbetare, parkarbetare och renhållningsarbetare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen