420028-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Parkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åkersberga.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Parkeringsövervakning samt utredning av fordonsflytt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63712400 Parkeringstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Österåkers kommun har möjlighet att, vid ett eller flera tillfällen, förlänga avtalet med totalt 24 månader på i övrigt oförändrade villkor.