420039-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 15: Förlags- och tryckeritjänster mot arvode eller på kontrakt
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Syftet med upphandlingen är att SKL ska få en samlad och kontrollerad tjänst för tryck som ger en smidig arbetsgång för medarbetare på SKL.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22110000 Tryckta böcker, 22120000 Publikationer, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22300000 Vykort, gratulationskort och andra trycksaker, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79820000 Trycktjänster, 79821000 Sluttryckning, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
— Offsettryck,
— Digitaltryck,
— Variabeltryck,
— Prepress och reproarbete,
— Print on demand,
— Efterbehandling,
— Packtjänster,
— Leveranser.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej