420043-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Blekinge län, Landstinget Blekinge och Region Kronoberg.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser tvätt- och textiltjänster till Landstinget Blekinge och Region Kronoberg.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98311200 Drift av tvätteri, 98312000 Textilrengöring
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: I upphandlingen ingår optioner till avrop av spårbarhetssystem och tjänster för det.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 72 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)