See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Handläggande BAS-P till T5 PBI
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Arlanda. Program T5 PBI befinner sig i ett mycket tidigt skede och arbetar främst med förstudier för kommande utbyggnader men även program- och förfrågningsunderlag för delprojekt. Pogrammet söker nu en handläggande BAS-P med minst 5års erfarenhet. Rollen som handläggande BAS-P är en roll nära kunden, nära projekteringsledare och projektledare. Uppdraget önskas på börjas under juni 2025 och beräknas initialt att pågå till 2025-12-31 när förstudien skall vara avslutad. Därefter finns två optioner om möjlighet till förlängning fram till projektets slut, vilket beräknas till 2034. Omfattningen på uppdraget är 75-100%. Närvaro på plats på flygplatsen (ARN) kommer krävas 50% eller mer av arbetstiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114779:Lot:1