2. Förfarande
Förfarande
Titel: Norrby södra
Beskrivning: Haninge kommun avser att utföra en utbyggnad av kommunalt vatten, avlopp, vägnät samt fiber- och elnätet, i syfte att tillåta förtätning med friliggande villor av detaljplanerat område. Entreprenaden syftar även till att bevara områdets karaktär genom att skydda områdets natur och kulturvärden som bedöms värdefulla för Haninge kommun. Denna entreprenadupphandling avser den första etappen för den planerade utbyggnaden och förtätningen av området Norrby, Södra.
Intern identifierare: UPP 2024-00030
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45233251 Nybeläggning, 45233310 Grundläggning av allmänna vägar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000