Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Klippans kommun ansvarar för vinterväghållning såsom snöröjning, samt halkbekämpning på gång och cykelvägar som går till skolor och arbetsplatsområden, infartsgator, gator med busstrafik och på större parkeringsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen