42010-2020 - KonkurrensutsättningSverige-VISBY: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel - Fårösund, Lärbro och Slite
Referensnummer: 2020:0115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser yttre skötsel, underhåll och tillsyn av:
— hårda ytor
— gräsytor
— planteringar (buskar, häckar, växter)
— snöröjning, halkbekämpning, sandupptagning och jourberedskap.
Upphandlingen är indelad i följande tre anbudsområden (Fårösund, Lärbro och Slite). Anbudsgivare kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Avtal/kontrakt tecknas separat för varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77314000 Markskötsel, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen