2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsmeddelande avseende upphandling av Särskild kollektivtrafik Söderköpings kommun och Norrköpings kommun
Beskrivning: Observera att detta är en förhandsannons. Upphandlingen beräknas att påbörjas under sommaren/hösten 2026. Upphandlingen omfattar i huvudsak Särskild kollektivtrafik och närtrafik samt kommunöverskridande färdtjänst och sjukresor i Söderköpings kommun och Norrköpings kommun. Baserat på nuvarande volym har den totala trafikvolymen per år beräknats till cirka 49 250 timmar och 1 435 300 kilometer fördelat på 25 fordon. Upphandlingen planeras att genomföras genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Intern identifierare: 2025/0440
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 34114000 Specialfordon, 34114300 Färdtjänstfordon