42021-2018 - ResultatSverige-Henån: Arbeten som rör telekommunikationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredbandsnät NösundTvet och Lyr, Orust kommun
Referensnummer: Dnr. 94-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232332 Arbeten som rör telekommunikationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av leverantör för byggande och tillhandahållande av ett passivt fiberoptiskt nät för bredband gällande fiberområde Nösund-Tvet och fiberområde Lyr, Orust kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen