See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Styr och regler
Beskrivning: Uddevalla Kommun avser att upphandla ett ramavtal för reparations-, underhålls- och servicearbeten, felavhjälpande underhåll samt kompletterande leveranser kopplade till befintliga styr- och reglerinstallationer inom Uddevalla kommuns fastighetsbestånd. Beställaren genomför denna upphandling för att säkerställa långsiktig drift, support och vidareutveckling av fastigheternas befintliga styr- och reglersystem.
Intern identifierare: SBN/2026:147
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avtalsområde 3 - Saia
Beskrivning: Detta avtalsområde omfattar anläggningar baserade på Saia-styrsystem. Avtalet inkluderar support, drift, felsökning, anpassningar och programmering av Saia-baserade system samt säkerställande av kompatibilitet med kommunens överordnande system WebPort. Två (2) leverantörer kommer att antas för att säkerställa kapacitet och redundans.
Intern identifierare: 1866570-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avtalsområde 2 - Beckhoff
Beskrivning: Detta avtalsområde omfattar anläggningar baserade på Beckhoff-styrsystem. Avtalet inkluderar support, drift, felsökning, anpassningar och programmering av Beckhoff-system samt säkerställande av kompatibilitet med kommunens överordnade system Web Port. Två (2) leverantörer kommer att antas för att säkerställa kapacitet och redundans.
Intern identifierare: 1866569-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtal Styr och Regler - Generell del
Beskrivning: Beställaren genomför denna upphandling för att säkerställa långsiktig drift, support och vidareutveckling av fastigheternas befintliga styr- och reglersystem. Tjänsterna omfattar bland annat installation, programmering, felsökning, åtgärder, reparationer, utbyte, integration, underhållsservice samt ombyggnadsarbeten av befintliga styr- och reglersystem. Uppdragen specificeras i samband med varje avrop och utförs i enlighet med respektive avtalsområde.
Intern identifierare: 1817468-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Avtalsområde 1 - Trend
Beskrivning: Detta avtalsområde avser befintliga anläggningar baserade på Trend. Kommunen är i fas med att avveckla Trend som teknisk plattform, men systemet kommer under en övergångsperiod fortsatt kräva drift, felsökning, anpassningar och tekniskt stöd. Avtalet omfattar därför förvaltning och stöd i befintliga Trend-installationer samt utförande av migrering till kommunens nuvarande överordnade system, Web Port. En (1) leverantör kommer att antas.
Intern identifierare: 1866567-3