För att möjliggöra anslutning av två nya 130 kV ledningar till BT25 Oxelösund krävs att befintlig 130 kV ledning BL2 S5 raseras på sträckan genom Oxelösunds tätort. Raseringen av BL2 S5 innebär en försämrad tillgänglighet, driftsäkerhet och nätstruktur i området.
För att upprätthålla en acceptabel tillgänglighet och nätstruktur avser Vattenfall Eldistribution AB att uppföra en ny 130 kV fördelningsstation, MT32 Stjärnholm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232220 Byggnation av undercentral, 45232221 Transformatorunderstation, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen