420313-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Projekt-, projekterings- och byggledningstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdrag kan innebära följande:
— Leda och samordna hamnrelaterade husbyggnadsprojekt från planeringsstadiet till och med genomförandeskedet.
— Upprättande och uppföljning av projekttidplaner.
— Delta som rådgivare vid konsult- och entreprenadupphandlingar.
— Genomföra tekniska utredningar, samt teknisk kontroll och uppföljning.
— Ekonomisk uppföljning.
— Medverka i olika entreprenadformer och i olika samverkans former.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.