420366-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kalmar: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Valadministrativt system
Referensnummer: 2021-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun genomför en frivillig förhandsinsyn, med avsikt att teckna avtal på molnbaserad tjänst för att hantera bemanning, lokaler, material och utrustning för planering och genomförande av val på ett effektivt och säkert sätt.
Kalmar kommun efterfrågar ett standardsystem som används av kommuner inom valarbetet för allmänna val. Det valadministrativa systemet ska stödja Valmyndighetens handledningar samt deras utbildnings- och informationsmaterial. Det ska verka som komplement till Valmyndighetens valportal och stödja valadministration enligt kommunallagen, vallagen samt lagen om folkomröstningar. Systemet ska också stödja övriga anvisningar av länsstyrelse och/eller Valmyndigheten.
Det valadministrativa systemet ska stödja Kalmar kommuns process för att genomföra val i faserna planera val, genomföra val samt slutföra val, systemet ska vara en molntjänst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun har undersökt marknaden för molnbaserad tjänst för att hantera bemanning, lokaler, material och utrustning för planering och genomförande av val på ett effektivt och säkert sätt.
Efter genomförd marknadsundersökning konstateras att endast Precio Fishbone AB kan leverera en molnbaserad tjänst för planering och genomförande av valarbetet.
Mot bakgrund av ovan, samt då beloppet understiger direktupphandlingsgräns, kommer Kalmar kommun att genomföra en direktupphandling enligt LOU då det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.