Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hearing inför upphandling av Enteral nutrition
Referensnummer: RFI
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85140000 Diverse hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Hearing inför upphandling av tjänst att förskriva, tillhandahålla och distribuera enterala nutritionsprodukter från aktuella företag (idag förskrivs bland annat från Fresenius, Nutricia och Nestlé), glutenfria produkter till barn under 16 år, medicinskt förbrukningsmaterial för enteral nutrition (aggregat, sprutor och tillbehör). Mottagare är sjukhus, kommunala boenden samt vuxna och barn i eget boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141641 Sonder, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen