420432-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten söker en leverantör för bevakning av myndighetens huvudkontor i Stockholm. Uppdraget ska utföras av skyddsvakter, väktare och i viss mån ordningsvakter. I uppdraget ingår bevakning, rondering, receptionstjänstgöring samt bevakning i bevakningscentral.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 520 000 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen