420503-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av förpackningar på Återvinningsstationer
Referensnummer: 23/0224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Från 1 januari 2024 får kommunerna ansvar för insamling av förpackningar från hushållen. Ansvaret innefattar även återvinningsstationerna.
Upphandlingsföremål
Upphandlingen avser ramavtal för insamling av förpackningar från återvinningsstationer (ÅVS) som finns angivna i Bilaga 1 - Förteckning Återvinningsstationer för transport till NSR:s återvinningsanläggning på Hjorthögsvägen 1 i Helsingborg där förpackningar ska avlämnas. Ramavtalet omfattar samtliga ÅVS inom Bjuvs kommun, Båstads kommun, Helsingborgs stad, Höganäs kommun, Åstorps kommun och Ängelholms kommun. Antalet ÅVS och placering kan förändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen