420510-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2024
Referensnummer: 2023-O000983
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Livsmedelsgrossist för områdena Djupfrysta varor, fisk och skaldjur, Kolonial- och Kylvaror samt dryck.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 266 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15842100 Choklad, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Livsmedelsgrossist för områdena Djupfrysta varor, Fisk & skaldjur, Kolonial- & Kylvaror samt dryck.