Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult för projektering av ny huvudbyggnad, Skredsvik
Referensnummer: 3821/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket avser upphandla en generalkonsult för att projektera och upprätta handlingar för kommande utförandeentreprenad avseende en ny förläggningsbyggnad om ca 1 900 m2 BTA i Skredsvik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen