2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrollansvarig ombyggnation Äldreboende Ydre
Beskrivning: Ydrebostäder AB önska handla upp en kontrollansvarig. Ydrebostäder AB stå inför ett omfattande renoverings- och ombyggnadsprojekt för Äldreboende Solängen och söker för därför en certifierad kontrollansvarig enligt PBL. Entreprenaden kommer att handlas upp som generalentreprenör enligt AB04 med en sidoentreprenör som Ydre Kommun (hyresgäst) tillhandahåller. Berörd yta på Äldreboendet Solängen är ca 7580 m2 BTA. Projektet kommer att delas in i 3 etapper där varje etapp blir tomställd av hyresgästen. Den planerade utförandetid för projektet: hösten 2025 fram till årsskifte 2028/2029.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114148:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster