420587-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Ortopediska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bencement för ortopedisk kirurgi.
Referensnummer: UE/160186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183100 Ortopediska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande produktgrupper:
— C1 Bencement med antibiotika inkl. blandningssystem – förfyllt system,
— C2 Bencement med antibiotika inkl. blandningssystem,
— C3 Bencement med antibiotika för revision inkl. blandningssystem.
Beräknad avtalstid är 1.3.2017 – 28.2.2019 med option för landstinget om förlängning maximalt tolv (12) månader + tolv (12) månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen