II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 90713000 Miljörådgivning, 90722000 Miljöåterställning, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733300 Skydd mot förorenat ytvatten, 90733400 Behandling av ytvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Endast för orientering: Kommuner och organisationer i Kävlingeåns avrinningsområde samarbetar om vattenvårdande åtgärder genom ett vattenvårdsprogram som konsulten genomför. Målen med programmet är att öka landskapets vattenhållande förmåga, minska övergödning samt öka möjligheterna till rekreation och biologisk mångfald. Åtgärderna i åtgärdsprogrammet består av vattenvårdsåtgärder såsom anläggning av t.ex våtmarker, bevattningsdammar och vattendragsrestaurering.