Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiering av IT-relaterad hårdvara
Referensnummer: UH-2021-531
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar genom denna förfrågan finansiering av IT-utrustning. Sundsvalls kommun kommer teckna avtal men en leverantör. Sundsvalls kommun finansierar idag ca x miljoner IT-utrustning via ett och samma finansbolag. Den volym som finns hos nuvarande finansbolag kommer inte att överföras till en ny leverantör. Av den anledningen kommer den finansierade volymen öka över en period på 4 år för att därefter hålla sig på en relativt konstant nivå. De volymer som specificeras i detta dokument ska inte ses som en utfästelse utan som en fingervisning vilka volymer som kan vara aktuella. Volymen kan alltså både över och underskridas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan