Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mellanlagring och avsättning returpapper
Referensnummer: 21AV121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudsyftet med upphandlingen är att säkerställa kommunens skyldighet enligt kommande lagstiftning som träder i kraft 2022-01-01, om kommunalt ansvar för insamling och återvinning av returpapper. Uppdraget omfattar att mellanlagra och och avsätta returpapper insamlat inom Stockholms stad på Återvinningsstationer och Återvinningscentraler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen