420655-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital marknadsföringspartner till Visit Sweden
Referensnummer: UH-2020-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser digital partner till Visit Sweden som främst ska agera i förvaltning och utveckling av befintliga sajter, men även kunna anpassa framtagna kommunikationskoncept vidare digitalt. Uppdraget kräver en gedigen teknisk kompetens inom de plattformar som Visit Sweden använder men även kreativ kompetens för att designa och utveckla nya tjänster inom befintliga digitala kanaler. Uppdraget omfattar även drift och tillhandahållande av molntjänster. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) plus ett (1) år med en total avtalstid som ej överstiger fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Visit Sweden bedriver verksamhet enligt det uppdrag som tilldelats Visit Sweden av den svenska staten via Näringsdepartementet. Visit Sweden ska bidra till att Sverige har en hög attraktionskraft utomlands som turistland och har en långsiktigt konkurrenskraftig turistnäring, som bidrar till hållbar tillväxt och ökad sysselsättning i alla delar av landet. Visit Sweden är sedan den 1 januari 2020 en upphandlingspliktig organisation och behöver därför upphandla en digital partner.
Visit Sweden är en expertorganisation inom kommunikation och strategi och jobbar med att globalt marknadsföra Sverige som destination. I dagsläget har en kommunikationsbyrå ansvar för det övergripande varumärkes- och kommunikationskonceptet, varför en digital partner behöver kunna ta detta vidare och anpassa till Visit Swedens olika digitala kanaler. Under 2019 och 2020 har Visit Sweden lanserat ett flertal nya sajter med uppdaterad design och funktionalitet. I och med detta efterfrågar denna upphandling främst en partner som kan förvalta och ta hand om vidareutveckling av dessa sajter snarare än att byta ut och ersätta med nya. Upphandlingen avser därför fortsatt arbete i de system och plattformar som Visit Sweden använder idag då ett byte av dessa inte är aktuellt.