420724-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Bergsjö: Byggnation av ålderdomshem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion särskilt boende för äldre
Referensnummer: 23/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nyproduktion av särskilt boende för äldre på preliminärt ca 9800 kvm BTA fördelat på sex plan. Byggnaden planeras innehålla en suterrängvåning/källare, fyra fulla vårdplan med totalt 96 lägenheter (24 per plan) och en vindsvåning med samlingslokal med tillhörande funktioner samt fläktrum. Tomten där byggnaden ska uppföras är belägen väster om nuvarande Sörgårdens särskilda boende i Bergsjö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215213 Byggnation av vårdhem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen