420735-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladminstrativt IT-stöd.
Referensnummer: 2017-00542
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett IT-stöd för att tillgodose Växjö kommuns behov av verksamhetssystem/administrativt system för barn- och elevregister för samtliga i kommunen förekommande skolformer, från förskola till vuxenutbildning.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör för en nyttjanderätt, samt support, underhåll och drift av systemet.
Kompletterande information:
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Frågor med anledning av upphandlingen kan under ansökanstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen ”frågor och svar” i TendSign men kan även skickas via e-post till ellen.bringevik@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-stödet ska stödja dagens och framtidens verksamhetsprocesser inom förskola, grundskola, grundsärskola, fritidshem, gymnasieskola, gymnasiesärskola, vuxenutbildning och kulturskola.
Målet med upphandlingen är ett modernt, användarvänligt och säkert systemstöd för de administrativa processer som stödjer dagens och framtidens verksamhetsprocesser.
Införande av det upphandlade systemet ska ske under 2018.